31.10.2017 відбувся тренінг «Підвищення активності громади щодо місць несвободи Полтавської області»

31.10.2017 у Полтавському інституті економіки і права за підтримки Управління у справах сім᾽ї, молоді та спорту Полтавського міськвиконкому, Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та ГО «Україна без тортур» відбувся тренінг «Підвищення активності громади щодо місць несвободи Полтавської області».

Метою заходу було підвищення активності молоді щодо дотримання прав людей, які знаходяться в місцях несвободи в Полтавській області. Важливою проблемою нашого суспільства є необізнаність громади міста щодо порушення прав людей, що знаходяться в місцях несвободи. В області діє 136 таких установ, зокрема: установи виконання покарань; інтернатні заклади різних типів; центри соціально-психологічної реабілітації дітей; геріатричні пансіонати тощо.

Тренінг був ініційований студентом інституту Сергієм Безою, який є членом громадської організації «Україна без тортур». Сергій відвідав місця несвободи міста й області з метою моніторингу дотримання прав людини у цих закладах. Матеріали, зібрані ним стали основою тренінгу. Тренером заходу була регіональний координатор Управління ВРУ з прав людини в Полтавській області Віра Яковенко, яка поділилася своїми практичними знаннями у сфері роботи Національного превентивного механізму.

У заході взяли участь практикуючі адвокати Полтави, завідувачі підрозділів виконавчого комітету Подільської районної ради, спеціалісти Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, представники БО «Світло Надії», активні студенти вищих навчальних закладів міста.

Тренінг складався з двох блоків. Під час першого – учасники мали змогу дізнатися, що таке місця несвободи, скільки їх видів, яким міністерствам та відомствам вони підпорядковуються, які проблеми, зокрема у вигляді порушень прав людини, властиві тим чи іншим закладам. Також були представленні загальноприйняті стандарти комітету запобігання катувань.

Другий блок тренінгу стосувався діяльності Національного превентивного механізму (НПМ). Учасники були ознайомлені з історією створення, основними завданнями і цілями НПМ, із співвідношенням НПМ з Уповноваженим ВРУ з прав людини. Учасникам були презентовані витяги із звітів про візити до різних типів установ; короткометражний фільм про заклади, що належать до відомства міністерства юстиції, а саме: слідчі ізолятори, установи виконання покарань та виправні колонії; соціальний відеоролик «Люди не консерви».

Піднята тема викликала неабиякий інтерес учасників тренінгу. Вони приймали участь у обговоренні, ставили питання лектору, вносили свої пропозиції і побажання.

Тренінг розпочав низку заходів щодо підвищення активності громади у сфері дотримання прав людини, які планує провести Полтавський інститут економіки і права.

Відгуки учасників:

Заступник начальника відділу комунікацій та забезпечення доступу до публічної інформації Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, Юлія Козаченко: Дякую за чудовий та інформаційний тренінг. Під час заходу отримала багато цікавої інформації щодо того, які саме місця є місцями несвободи, які стандарти їх функціонування, тощо. Цікавою була інформація тренера Віри Яковенко стосовно діяльності Національного превентивного механізму в Україні, типових порушень, зафіксованих моніторами НПМ, а наведені приклади з професійної діяльності зробили захід ще більш яскравішим.

Дар᾽я Пшичкіна-Фирсова (БО «Світло Надії»): Тренінг “Підвищення активності громади щодо місць несвободи Полтавської області”, особисто для мене як для соціального працівника БО “Світло Надії” був дуже корисним та цікавим. Приємно вразив професіоналізм тренера та організація заходу загалом. Завдяки тренінгу я дізналася нову та цікаву інформацію про діяльність Національного превентивного механізму, ознайомилась зі стандартами КЗК та основними типами місць несвободи в Україні.